Kupno używanej lodówki – wady i zalety

Kupno używanego sprzętu AGD, w tym lodówek, czasem jest okazją, czasem zaś dużym błędem. Wszystko zależy bowiem od tego, od kogo zakupimy urządzenie i w jakim będzie ono faktycznym stanie technicznym. Jakie wady i zalety ma nabycie lodówki z drugiej ręki?

Zalety kupna używanej lodówki

Większość osób decyduje się na takie urządzenie z powodu okazyjnej ceny. Może być ona niższa o około 30, a nawet o 50%, w zależności od wieku, producenta i uszkodzeń związanych z codziennym użytkowaniem. Dla wielu osób to ogromna oszczędność, szczególnie, że koszt nowej to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Na zakup używanej lodówki często decydują się osoby, które są w stanie za okazyjną kwotę pozyskać sprzęt od znajomych lub rodziny. Wówczas mogą być pewniejsze jej rzeczywistego stanu, aniżeli przy zakupie używanego sprzętu np. w Internecie. Warto także pamiętać, że urządzenia AGD z drugiej ręki nie zawsze muszą być gorsze jakościowo. W miarę postępu technologicznego lodówki stają się coraz bardziej skomplikowane, a tym samym podatniejsze na awarie, dlatego starsze i prostsze mechanicznie urządzenia niejednokrotnie będą mogły pracować niezawodnie jeszcze przez wiele lat. Przy zakupie zwracajmy jednak uwagę na klasę energetyczną, gdyż niższe klasy będą generować większe wydatki na prąd, co finalnie znacznie zwiększy koszty użytkowania.

Wady kupna używanej lodówki

Jedną z głównych wad jest to, że nigdy nie możemy być do końca pewni jej przeszłości i tego, w jaki sposób urządzenie było eksploatowane. Jeśli cena sprzętu jest bardzo okazyjna, a sprzedawca deklaruje jej idealny stan, możemy założyć, że lodówka nie będzie nam służyć długo. Wówczas dobrym sposobem jest skorzystanie z pomocy serwisu naprawy lodówek, takiego jak nasz, w którym specjaliści dokładnie przyjrzą się najważniejszym podzespołom i szybko wykryją potencjalne źródło usterek. Wadą kupna używanej lodówki jest także to, że mamy bardzo ograniczony wybór pod względem modeli. Jeśli wygląd ma dla nas duże znaczenie, a urządzenie ma pełnić funkcję dekoracyjną w kuchni, prawdopodobnie nie zdecydujemy się na taki zakup.

Kupno używanej lodówki od zaufanego sprzedawcy może być bardzo opłacalne, choć nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przed nabyciem powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jaka jest żywotność urządzeń danego producenta oraz jaką klasę energetyczną posiada dany sprzęt.